Connect with us

American Legion

2018 Connecticut American Legion Baseball Tournament

Schedule and results for the 2018 Connecticut American Legion Baseball Tournament. The Northern and Southern Division each have four groups of four, who will play a double-elimination tournament. The winners of each group advance to the Northern and Southern Division regional finals, another double-elimination event.

The winners of the Northern and Southern Division finals will meet in a best-of-3 series for the state championship at Ceppa Field in Meriden beginning August 3. Both teams advance to the Northeast Regional on August 8-12 in Shrewsbury, Massachusetts.

State championship (best of 3)
At Ceppa Field, Meriden
Friday, August 3
Game 1: Southington 3, Ellington 1
Saturday, August 4
Game 2: Southington 7, Ellington 6 (8)

Southington won their first American Legion state championship since 1993 by beating Ellington, 7-6 in eight innings. Southington’s Andrew Owsianko’s fly ball to left field scored two runs with two outs in the bottom of the eighth inning when the Ellington outfielder slipped on the Ceppa Field turf, allowing the ball to hit the ground and two runs to score. Read more from GameTimeCT.

2018 19U All Tournament Team
Pos Name Team
C Aaron Young Ellington
1B Roland Thivierge RCP
2B Dan Topper Southington
3B Jeremy Mercier Southington
SS Jake Romano Southington
OF Dakota Aldridge Ellington
OF Ryan Cyr Cheshire
OF Tyler Cyr Southington
UTL Noah Budzik RCP
P Nick Borkowski Southington
P Ben Shadeck Cheshire
P Stefan Lesco Ellington
P Ryan Henderson Southington
Batting Champion
Noah Budzik  (.462) RCP
Outstanding Pitcher
Ryan Henderson Southington
Tournament MVP
Jeremy Mercier Southington

Northern Division finals
At Muzzy Field, Bristol
Saturday, July 28
Game 1: Tri County 1, West Hartford 0
Sunday, July 29
Game 2: RCP 2, Ellington 1
Game 3: Ellington 2, West Hartford 2, West Hartford eliminated
Game 4: RCP 3, Tri-County 0
Monday, July 30
Game 5: Ellington 4, Tri-County 1, Tri-County eliminated
Tuesday, July 31
Game 6: Final: Ellington 5, RCP 1
Wednesday, August 1
Game 7: Final: Ellington 5, RCP 2

Southern Division finals
At Ceppa Field, Meriden
Saturday, July 28
Game 1: Southington 3, Oakville 1
Game 2: Cheshire 4, Naugatuck 0
Sunday, July 29
Game 3: Naugatuck 2, Oakville 0 (10), Oakville eliminated
Game 4: Southington 4, Cheshire 0
Monday, July 30
Game 5: Cheshire 13, Naugatuck 0, Naugatuck eliminated
Tuesday, July 31
Game 6: Final: Southington 5, Cheshire 0 (13)

Play-in game
Friday July 20
Guilford 4, Meriden 3

First round

Northern Division
Group A
Saturday, July 21
Game 1: Avon 5, Windsor 3
Game 2: Tri-Country 2, Willimantic 0
Sunday, July 22
Game 4: Tri-Country 4, Avon 3
Monday, July 23
Windsor 3, Willimantic 2, Willimantic eliminated
Tuesday, July 24
Game 5: Windsor 7, Avon 5, Avon eliminated
Wednesday, July 25
Game 6: Tri-County 6, Windsor 2
Tri-County (16-8, Zone 7) advances to 4-team Northern Division regional in Bristol

Group B
Saturday, July 21
Game 1: Niantic 1, Winsted 0 (8)
Game 2: West Hartford 1, South Windsor 0 (13)
Sunday, July 22
Game 3: Winsted 5, South Windsor 3, loser eliminated
Monday, July 23
West Hartford 6, Niantic 3
Tuesday, July 24
Game 5: Niantic 4, Winsted 2, Winsted eliminated
Wednesday, July 25
Game 6: West Hartford 2, Niantic 1
West Hartford (18-6, Zone 7) advances to 4-team Northern Division regional in Bristol

Group C
Saturday, July 21
Game 1: Berlin 4, Moosup 3
Game 2: Ellington 7, Simsbury 5
Sunday, July 22
Game 3: Moosup 10, Simsbury 6, loser eliminated
Game 4: Ellington 4, Berlin 3
Tuesday, July 24
Game 5: Berlin 3, Moosup 2, loser eliminated
Wednesday, July 25
Game 6: Ellington 6, Berlin 4
Ellington (19-5, Zone 8) advances to 4-team Northern Division regional in Bristol

Group D
Saturday, July 21
Game 1: RCP 3, Tolland 1
Game 2: Bristol 7, Waterford 6 (10)
Sunday, July 22
Game 4: Bristol 2, RCP 1
Monday, July 23
Tolland 3, Waterford 0, loser eliminated
Tuesday, July 24
Game 5: RCP 6, Tolland 1, loser eliminated
Thursday, July 26
Game 6: RCP 5, Bristol 0
Friday, July 27
Game 7: RCP 4, Bristol 0
RCP advances to 4-team Northern Division regional in Bristol

Southern Division
Group E

Saturday, July 21
Game 1: Hamden 4, Bethel 2
Game 2: Southington 5, Trumbull 4
Sunday, July 22
Game 3: Trumbull 4, Bethel 0, loser eliminated
Game 4: Southington 8, Hamden 4
Tuesday, July 24
Game 5: Trumbull 13, Hamden 0, loser eliminated
Wednesday, July 25
Game 6: Trumbull 3, Southington 1
Thursday, July 26
Game 7: Southington 7, Trumbull 5
Southington (23-9, Zone 3) advances to 4-team Southern Division regional in Meriden

Group F
Saturday, July 21
Game 1: Cheshire 10, Stratford 0 (6)
Game 2: Waterbury 13, Wilton 2
Sunday, July 22
Game 3: Wilton 4, Stratford 0, loser eliminated
Game 4: Cheshire 7, Waterbury 3
Tuesday, July 24
Game 5: Waterbury 5, Wilton 2, loser eliminated
Thursday, July 26
Game 6: Cheshire 10, Waterbury 0
Cheshire (28-3) advances to 4-team Southern Division regional in Meriden

Group G
Saturday, July 21
Game 1: Guilford 2, Stamford 1
Game 2: Naugatuck 1, Branford 0 (10)
Sunday, July 22
Game 3: Branford 1, Stamford 0, loser eliminated
Game 4: Guilford 6, Naugatuck 5
Tuesday, July 24
Game 5: Naugatuck 10, Branford 0, loser eliminated
Thursday, July 26
Game 6: Naugatuck 7, Guilford 1
Game 7: Naugatuck 3, Guilford 2
Naugatuck (20-9) advances to 4-team Southern Division regional in Meriden

Group H
Saturday, July 21
Game 1: Oakville 7, Westport 4
Game 2: North Haven 4, Middletown 3
Sunday, July 22
Game 4: Oakville 3, North Haven 0
Monday, July 23
Middletown 9, Westport 5, loser eliminated
Tuesday, July 24
Game 5: Middletown 1, North Haven, loser eliminated
Wednesday, July 25
Game 6: Middletown 5, Oakville 0
Game 7: Oakville 6, Middletown 4 (11)
Oakville (21-7) advances to 4-team Southern Division regional in Meriden

 

Since 2009, the Collinsville Press has been providing award-winning coverage of sports and news in the Farmington Valley and across Connecticut.

More in American Legion