Fortnite Gratuits Premium Netflix Gratuits
2021 Connecticut Little League baseball state tournaments – The Collinsville Press
Connect with us

Youth Baseball

2021 Connecticut Little League baseball state tournaments

2021 Little League baseball tournaments results and schedule.

Major Division (ages 1o-12)
Final Four
At Stamford
Wednesday, July 28
Simsbury 6, Wilton 1
Manchester 4, Waterford 2
Friday, July 30
Manchester 3, Simsbury 1 (7)
Wilton 10, Waterford 4, Waterford eliminated
Saturday, July 31
Wilton 13, Simsbury 3 (5), Simsbury eliminated
Sunday, August 1
Manchester 10, Wilton 0 (4)

Section I
At Stamford
Tuesday, July 20
Max Sinoway-North Haven (D4) 1, Wilton (D1) 0
Wednesday, July 21
Fairfield American (D2) 7, Max Sinoway 4
Thursday, July 22
Wilton 8, Fairfield American 7
Friday, July 23
Final: Wilton 7, Max Sinoway 1

Section II
At Plymouth (Terryville)
Tuesday, July 20
Shelton (D3) 11, Yalesville-Wallingford (D5) 3
Wednesday, July 21
Simsbury (D6) 4, Shelton 3
Thursday, July 22
Yalesville 8, Simsbury 5
Friday, July 23
Final: Simsbury 6, Shelton 4

Section III
At Waterford
Tuesday, July 20
Waterford (D10) 4, Glastonbury American (D7) 1
Thursday, July 22
Clinton (D9) 5, Waterford 2
Friday, July 23
Clinton 6, Glastonbury American 0
Saturday, July 24
Final: Waterford 8, Clinton 0

Section IV
At Mansfield
Tuesday, July 20
Manchester 10, Mansfield/Ashford (D12) 0
Wednesday, July 21
Jewett City (D11) 3, Manchester 0
Thursday, July 22
Jewett City 5, Mansfield/Ashford 1
Friday, July 23
Final: Manchester 4, Jewett City 3


Junior Division (ages 13-14)
Section I
At Southington
Sunday, July 18
Torrington (D6) 14, Bristol (D5) 11
Monday, July 19
Torrington 19, Tri-Town (D8) 2
Tuesday, July 20
Bristol 20, Tri-Town 8
Wednesday, July 21
Final: Torrington 15, Bristol 4

Section II
At Pawcatuck
Saturday, July 17
Jewett City 5, North Stonington/Pawcatuck 2
Sunday, July 18
Jewett City 13, North Stonington/Pawcatuck 3

State finals
At Windsor
Best of three
Monday, July 26
Torrington 7, Jewett City 1
Tuesday, July 27
Jewett City 7, Torrington 3
Wednesday, July 28
Torrington 16, Jewett City 4


Senior Baseball (ages 15-18)
Section I
At Bristol
Tuesday, July 20
Thomaston (D6) 19, Watertown/Oakville (D3) 12
Wednesday, July 21
Bristol (D5) 14, Thomaston 4
Thursday, July 22
Bristol 14, Watertown/Oakville 3
Friday, July 23
Final: Bristol 19, Thomaston 9

Section II
At Pawcatuck
Tuesday, July 20
North Stonington/Pawcatuck (D10) 18, Stafford (D12) 1
Thursday, July 22
North Stonington/Pawcatuck 13, Plainfield (D11) 1
Friday, July 23
Plainfield 13, Stafford 3
Saturday, July 24
Final: North Stonington/Pawcatuck 10, Plainfield 0

State championship
At Pawcatuck
Best of 3
Tuesday, July 27
North Stonington/Pawcatuck 5, Bristol 2
Wednesday, July 28
North Stonington/Pawcatuck 6, Bristol 0


50/70 Intermediate Baseball
Section I
At Enfield
Saturday, July 10
Enfield (D8) 26, Southington (D5) 10
Fairfield (D2) 15, Milford (D4) 1
Sunday, July 11
Fairfield 15, Enfield 2
Southington 9, Milford 7
Tuesday, July 13
Enfield 12, Southington 4
Wednesday, July 14
Fairfield 4, Enfield 3

Section II
At Coventry
Saturday, July 10
Coventry (D11) 4, Guilford (D9) 0
Sunday, July 11
New London (D10) 15, Coventry 0
Monday, July 12
New London 15, Guilford 0
Tuesday, July 13
New London 11, Coventry 3

State final
Best of 3
At Coventry
Saturday, July 24

New London 9, Fairfield 1
Sunday, July 25
New London 8, Fairfield 1


Minor Division (ages 9-11)

Section I
At Orange
Friday, July 16
Fairfield American (D2) 15, Max Sinoway-North Haven (D4) 0
Saturday, July 17
Fairfield American 19, Wilton (D1) 6
Sunday, July 18
Wilton 4, Max Sinoway 0
Monday, July 19
Final:
Fairfield American 15, Wilton 3

Section II
At New Britain
Friday, July 16
Southington North (D5), Shelton (D3) 3
Saturday, July 17
Southington North 5, Burlington (D6) 2
Sunday, July 18
Shelton 2, Burlington 0
Monday, July 19
Final:
Southington North 4, Shelton 0

Section III
At Guilford
Friday, July 16
Guilford (D9) 18, Waterford (D10) 0
Saturday, July 17
Guilford 6, Wethersfield (D7) 5
Sunday, July 18
Waterford 6, Wethersfield 1
Monday, July 19
Final:
Guilford 3, Waterford 2

Section IV
At Willimantic
Saturday, July 17
Manchester 8, Coventry 2
Sunday, July 18
Manchester (D8) 13, Coventry (D11) 8

State championship, final four
At Willimantic
Saturday, July 24
Fairfield American 7, Southington North 3
Manchester 6, Guilford 1
Sunday, July 25
Fairfield American 10, Manchester 3
Southington North 4, Guilford 3
Monday, July 26
Southington North 8, Manchester 4
Tuesday, July 27
Final: Fairfield American 10, Southington North 1


Ages 8-10 baseball tournament
Section I
At Trumbull
Thursday, July 22
Westport (D2) 7, Max Sinoway-North Haven (D4) 2
Friday, July 23
Westport 14, Stamford North (D1) 2
Saturday, July 24
Max Sinoway 9, Stamford North 8
Sunday, July 25
Final: Westport 10, Max Sinoway 0

Section II
At Shelton (Nike Site, 51 Mohegan Rd)
Wednesday, July 21
Shelton (D3) 18, Bristol (D5) 16
Thursday, July 22
Shelton 13, Avon (D6) 3
Friday, July 23
Bristol 11, Avon 6
Saturday, July 24
Final: Shelton 12, Bristol 0

Section III
At Newington
Wednesday, July 21

East Lyme (D10) 13, West Hartford (D7) 8
Thursday, July 22
East Lyme 6, Madison (D9) 1
Friday, July 23
Madison 5, West Hartford 4
Saturday, July 24
Final:
East Lyme 10, Madison 0

Section IV
At Windsor
Wednesday, July 21
South Windsor (D8) 10, Brooklyn (D12) 0
Thursday, July 22
South Windsor 16, Norwich (D11) 4
Friday, July 23
Brooklyn 5, Norwich 2
Saturday, July 24
Final:
South Windsor 17, Brooklyn 2

State championship, final four
At Stamford
Friday, July 30
Westport 10, Shelton 7
East Lyme 14, South Windsor 9
Saturday, July 31
Westport 14, East Lyme 1
Shelton 13, South Windsor 5, SW eliminated
Sunday, August 1
East Lyme 9, Shelton 7, Shelton eliminated
Monday, August 2
Final: Westport 11, East Lyme 0

Since 2009, the Collinsville Press has been providing award-winning coverage of sports and news in the Farmington Valley and across Connecticut.

More in Youth Baseball